- Loyal
- 510006
510006 Bearing | Loyal
| 510006 interchange Timken 510006 | |
| 510006 cross reference Timken 510006 | |
| 510006 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 510006 |
| D | 82 mm |
| d | 43 mm |
| B | 45 mm |
| Size (mm) | 43x82x45 |
| Width (mm) | 45 |
| Bearing number | 510006 |
| Bore Diameter (mm) | 43 |
| Outer Diameter (mm) | 82 |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



510006 PDF download