- 61900/2RS/C3
61900/2RS/C3 Bearing | Thin Section Ball Bearings (61700, 61800, 61900)
| 61900/2RS/C3 interchange LOYAL 61900/2RS/C3 | |
| 61900/2RS/C3 cross reference LOYAL 61900/2RS/C3 | |
| 61900/2RS/C3 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 61900/2RS/C3 |
| d: | 0.009 Kg |
| D: | 0.300 mm |
| B: | 6.000 mm |
| r(min): | 22.000 mm |
| r1(min): | Contact Seals |
| Width: | 2.7 kN |
| Size: | C3 |
| Weight: | 1.3 kN |
| Radius Rs min: | 10 mm |
| Outside Ring Width B: | 37000 rpm |
| Outside Diameter D: | 31000 rpm |
Weight: C0 (Normal)
Radius Rs min: 0.297 Kg
Outside Ring Width B: 1.900 mm
Outside Diameter D: 13.000 mm
Features: 130.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: Contact Seals
Weight: C3
Radius Rs min: 0.094 Kg
Outside Ring Width B: 0.300 mm
Outside Diameter D: 10.000 mm
Features: 78.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: Non-Contact Seals
Weight: C3
Radius Rs min: 0.78 Kg
Outside Ring Width B: 1.100 mm
Outside Diameter D: 18.000 mm
Features: 165.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: Open
Weight: C0 (Normal)
Radius Rs min: 0.78 Kg
Outside Ring Width B: 1.100 mm
Outside Diameter D: 18.000 mm
Features: 165.000 mm