  • 61909/2RZ/C3
61909/2RZ/C3 Bearing | Thin Section Ball Bearings (61700, 61800, 61900)
61909/2RZ/C3 interchange LOYAL 61909/2RZ/C3
61909/2RZ/C3 cross reference LOYAL 61909/2RZ/C3
61909/2RZ/C3 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 61909/2RZ/C3
d: 0.123 Kg
D: 0.600 mm
B: 12.000 mm
r(min): 68.000 mm
r1(min): Non-Contact Seals
Width: 14.1 kN
Size: C3
Weight: 10.9 kN
Radius Rs min: 45 mm
Outside Ring Width B: 11000 rpm
Outside Diameter D: 10000 rpm
61812/C3
Weight: C3
Radius Rs min: 0.094 Kg
Outside Ring Width B: 0.300 mm
Outside Diameter D: 10.000 mm
Features: 78.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: Open
61911/2RS/C3
Weight: C3
Radius Rs min: 0.168 Kg
Outside Ring Width B: 1.000 mm
Outside Diameter D: 13.000 mm
Features: 80.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: Contact Seals
61830
Weight: C0 (Normal)
Outside Ring Width B: 1.100 mm
Outside Diameter D: 20.000 mm
Features: 190.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: Open
61932MO
Weight: C0 (Normal)
Radius Rs min: 3.12 Kg
Outside Ring Width B: 2.000 mm
Outside Diameter D: 28.000 mm
Features: 220.000 mm