  • E/TU/TRB/65MM
E/TU/TRB/65MM Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-Take Up: Wide Slot Bearing
E/TU/TRB/65MM interchange LOYAL E/TU/TRB/65MM
E/TU/TRB/65MM cross reference LOYAL E/TU/TRB/65MM
E/TU/TRB/65MM Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/TU/TRB/65MM
d: 2.63
D: 2.17
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 21.0 lb
Width: 053893549262
Size: 2.559 in65 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 2420 rpm
UPC Code: 1.51
Shaft Size Type: 9500 lb
Shaft Size 2.559 in65 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight21.0 lb
UPC Code053893549262
Dimension B 4 in
Dimension L 7-13/16 in
Dimension A1 1-1/16 in
Dimension L3 4-1/2 in
Dimension N 1-3/8 in
Dimension N1 1-1/4 in
Dimension H2 4-15/16 in
Dimension N2 2-1/2 in
Dimension d1 4-1/16 in
Dimension H1 5-1/8 in
Dimension H 6 in