- High Speed Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300HX, 9100HX)
- 2MMV9122HX
2MMV9122HX Bearing | High Speed Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300HX, 9100HX)
| 2MMV9122HX interchange timken 2MMV9122HX | |
| 2MMV9122HX cross reference timken 2MMV9122HX | |
| 2MMV9122HX Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 2MMV9122HX |
| d: | 2.00 mm0.079 in |
| D: | 2.00 mm0.079 in |
| B: | 19000 rpm |
| r(min): | 9500 rpm |
| r1(min): | 12.700 mm1/2 in |
| Width: | METRIC |
| Size: | 158.400 mm6.240 in |
| Weight: | 122.300 mm4.820 in |
| Radius Rs min: | 170.00 mm6.6929 in |
| Outside Ring Width B: | 110.00 mm4.3307 in |
| Outside Diameter D: | 15 º |
| Features: | 50400 N113000 lbf |
Weight: 25.500 mm1.010 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 189360 rpm
Features: 94680 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 4.762500 mm0.18750 in
Weight: 31.100 mm1.230 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 141360 rpm
Features: 70680 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 5.556250 mm7/32 in
Weight: 27.500 mm1.080 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 144960 rpm
Features: 72480 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 2.778252 mm0.109380 in
Weight: 25.500 mm1.000 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 160320 rpm
Features: 80160 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 2.778252 mm0.109380 in


2MMV9122HX PDF download