Precision Ball Bearings
- High Speed Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300HX, 9100HX)
- 2MMVC9101HX
2MMVC9101HX Bearing | High Speed Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300HX, 9100HX)
| 2MMVC9101HX interchange timken 2MMVC9101HX | |
| 2MMVC9101HX cross reference timken 2MMVC9101HX | |
| 2MMVC9101HX Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 2MMVC9101HX |
| d: | 0.30 mm0.012 in |
| D: | 0.30 mm0.012 in |
| B: | 189360 rpm |
| r(min): | 94680 rpm |
| r1(min): | 4.762500 mm0.18750 in |
| Width: | METRIC |
| Size: | 25.500 mm1.010 in |
| Weight: | 15.900 mm0.630 in |
| Radius Rs min: | 28.00 mm1.1024 in |
| Outside Ring Width B: | 12.00 mm0.4724 in |
| Outside Diameter D: | 15 º |
| Features: | 4560 N1030 lbf |
Weight: 23.200 mm0.920 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 205920 rpm
Features: 102960 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 3.968750 mm5/32 in
Weight: 31.100 mm1.230 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 117800 rpm
Features: 58900 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 5.556250 mm7/32 in
Weight: 25.500 mm1.000 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 120200 rpm
Features: 60100 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 3.571900 mm0.140625 in
Weight: 131.000 mm5.1600 in
Radius Rs min: 1 mm0.039 in
Outside Ring Width B: 1 mm0.039 in
Outside Diameter D: 24000 rpm
Features: 12000 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 11.90630 mm15/32 in


2MMVC9101HX PDF download