Precision Ball Bearings
- Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300WI, 9100WI, 200WI, 300WI)
- 2MMC9126WI
2MMC9126WI Bearing | Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300WI, 9100WI, 200WI, 300WI)
| 2MMC9126WI interchange timken 2MMC9126WI | |
| 2MMC9126WI cross reference timken 2MMC9126WI | |
| 2MMC9126WI Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 2MMC9126WI |
| d: | 2.00 mm0.079 in |
| D: | 2.00 mm0.079 in |
| B: | 15360 rpm |
| r(min): | 7680 rpm |
| r1(min): | 20.63750 mm13/16 in |
| Width: | METRIC |
| Size: | 186.600 mm7.350 in |
| Weight: | 144.200 mm5.680 in |
| Radius Rs min: | 200.00 mm7.8740 in |
| Outside Ring Width B: | 130.00 mm5.1181 in |
| Outside Diameter D: | 15 º |
| Features: | 143200 N32200 lbf |
Weight: 116.5 mm4.590 in
Radius Rs min: 1 mm0.039 in
Outside Ring Width B: 1 mm0.039 in
Outside Diameter D: 24720 rpm
Features: 12360 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 13.493750 mm17/32 in
Weight: 122.100 mm4.810 in
Radius Rs min: 1 mm0.039 in
Outside Ring Width B: 1 mm0.039 in
Outside Diameter D: 23280 rpm
Features: 11640 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 13.493750 mm17/32 in
Weight: 120.800 mm4.7600 in
Radius Rs min: 1.50 mm0.059 in
Outside Ring Width B: 1.50 mm0.059 in
Outside Diameter D: 19400 rpm
Features: 9700 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 17.462500 mm11/16 in
Weight: 112.700 mm4.440 in
Radius Rs min: 1 mm0.039 in
Outside Ring Width B: 1 mm0.039 in
Outside Diameter D: 21600 rpm
Features: 10800 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 9.525 mm3/8 in


2MMC9126WI PDF download