- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30302/Y30302
X30302/Y30302 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30302/Y30302 interchange Timken X30302/Y30302 | |
| X30302/Y30302 cross reference Timken X30302/Y30302 | |
| X30302/Y30302 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30302/Y30302 |
| d: | 14.250 mm0.5610 in |
| D: | 30302 |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 1.020 mm0.04 in |
| r1(min): | 4.3 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 36.58 mm1.44 in |
| Series: | 20.57 mm0.81 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 39.12 mm1.54 in |
| Design Units: | 19.05 mm0.75 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 42.000 mm1.6535 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 15.000 mm0.5906 in |
Series: 197 mm7.76 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51.5 mm2.0276 in
Design Units: 30320
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 282.4
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1
Series: 180.1 mm7.09 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.5 mm2.815 in
Design Units: 32319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 261.5


X30302/Y30302 PDF download