- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30305M/Y30305M
X30305M/Y30305M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30305M/Y30305M interchange Timken X30305M/Y30305M | |
| X30305M/Y30305M cross reference Timken X30305M/Y30305M | |
| X30305M/Y30305M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30305M/Y30305M |
| d: | 18.250 mm0.7185 in |
| D: | 30305M |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 11.8 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 55.12 mm2.17 in |
| Series: | 34.54 mm1.36 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 57.66 mm2.27 in |
| Design Units: | 32.51 mm1.28 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 62 mm2.4409 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 25.000 mm0.9843 in |
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1


X30305M/Y30305M PDF download