- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33205/Y33205
X33205/Y33205 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33205/Y33205 interchange Timken X33205/Y33205 | |
| X33205/Y33205 cross reference Timken X33205/Y33205 | |
| X33205/Y33205 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33205/Y33205 |
| d: | 22.000 mm0.8661 in |
| D: | 33205 |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 1.020 mm0.04 in |
| r1(min): | 13.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 44.45 mm1.75 in |
| Series: | 34.04 mm1.34 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 49.53 mm1.95 in |
| Design Units: | 30.48 mm1.2 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 52.000 mm2.0472 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 25.000 mm0.9843 in |
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 423 mm16.65 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32060X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2353.5
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3


X33205/Y33205 PDF download