- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32205M/Y32205M
X32205M/Y32205M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32205M/Y32205M interchange LOYAL X32205M/Y32205M | |
| X32205M/Y32205M cross reference LOYAL X32205M/Y32205M | |
| X32205M/Y32205M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32205M/Y32205M |
| d: | 19.250 mm0.7579 in |
| D: | 32205M |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 1.020 mm0.04 in |
| r1(min): | 9.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 46.48 mm1.83 in |
| Series: | 34.04 mm1.34 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 49.53 mm1.95 in |
| Design Units: | 30.99 mm1.22 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 52.000 mm2.0472 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 25.000 mm0.9843 in |
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6


X32205M/Y32205M PDF download