- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JLM67042/JLM67020P
JLM67042/JLM67020P Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JLM67042/JLM67020P interchange LOYAL JLM67042/JLM67020P | |
| JLM67042/JLM67020P cross reference LOYAL JLM67042/JLM67020P | |
| JLM67042/JLM67020P Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JLM67042/JLM67020P |
| d: | 15.875 mm0.6250 in |
| D: | LM67000 |
| B: | 1.27 mm0.050 in |
| r(min): | 0.510 mm0.02 in |
| r1(min): | 12.8 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 52.07 mm2.05 in |
| Series: | 33.53 mm1.32 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 55.90 mm2.24 in |
| Design Units: | 33.02 mm1.3 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 58.513 mm2.3037 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 27.000 mm1.0630 in |
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6


JLM67042/JLM67020P PDF download