- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32007X/Y32007X
X32007X/Y32007X Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32007X/Y32007X interchange Timken X32007X/Y32007X | |
| X32007X/Y32007X cross reference Timken X32007X/Y32007X | |
| X32007X/Y32007X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32007X/Y32007X |
| d: | 18.000 mm0.7087 in |
| D: | 32007X |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 1.020 mm0.04 in |
| r1(min): | 16.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 55.12 mm2.17 in |
| Series: | 42.93 mm1.69 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 59.90 mm2.36 in |
| Design Units: | 41.40 mm1.63 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 62 mm2.4409 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 35.000 mm1.3780 in |
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54.5 mm2.1457 in
Design Units: 30322
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 393.4


X32007X/Y32007X PDF download