- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JL69348/JL69310/Z
JL69348/JL69310/Z Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JL69348/JL69310/Z interchange LOYAL JL69348/JL69310/Z | |
| JL69348/JL69310/Z cross reference LOYAL JL69348/JL69310/Z | |
| JL69348/JL69310/Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JL69348/JL69310/Z |
| d: | 17.000 mm0.6693 in |
| D: | L69300 |
| B: | 1.27 mm0.050 in |
| r(min): | 3.300 mm0.13 in |
| r1(min): | 18.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 55.88 mm2.20 in |
| Series: | 46.48 mm1.83 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 60.96 mm2.40 in |
| Design Units: | 42.42 mm1.67 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 63.000 mm2.4803 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 38.000 mm1.4961 in |
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 441.96 mm17.40 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32064XM
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4.06 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5.080 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2667.3
Series: 182 mm7.17 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 49.5 mm1.9488 in
Design Units: 30319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 203.6


JL69348/JL69310/Z PDF download