- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32308M/Y32308M
X32308M/Y32308M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32308M/Y32308M interchange LOYAL X32308M/Y32308M | |
| X32308M/Y32308M cross reference LOYAL X32308M/Y32308M | |
| X32308M/Y32308M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32308M/Y32308M |
| d: | 35.250 mm1.3878 in |
| D: | 32308M |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 38.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 77.98 mm3.07 in |
| Series: | 55.12 mm2.17 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 83.10 mm3.29 in |
| Design Units: | 51.05 mm2.01 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 90.000 mm3.5433 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 40 mm1.5748 in |
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5


X32308M/Y32308M PDF download