- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XGA33210/Y33210
XGA33210/Y33210 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XGA33210/Y33210 interchange Timken XGA33210/Y33210 | |
| XGA33210/Y33210 cross reference Timken XGA33210/Y33210 | |
| XGA33210/Y33210 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XGA33210/Y33210 |
| d: | 32.000 mm1.2598 in |
| D: | 33210 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 48.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 80.01 mm3.15 in |
| Series: | 55.88 mm2.2 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 86.40 mm3.40 in |
| Design Units: | 54.10 mm2.13 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 90.000 mm3.5433 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 40 mm1.5748 in |
Series: 285 mm11.22 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 57 mm2.2441 in
Design Units: 30234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 615.2
Series: 388.1 mm15.28 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32056X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1981.1
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1


XGA33210/Y33210 PDF download