- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30209M/Y30209M
X30209M/Y30209M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30209M/Y30209M interchange Timken X30209M/Y30209M | |
| X30209M/Y30209M cross reference Timken X30209M/Y30209M | |
| X30209M/Y30209M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30209M/Y30209M |
| d: | 20.750 mm0.8169 in |
| D: | 30209M |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 28.3 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 75.95 mm2.99 in |
| Series: | 55.12 mm2.17 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 80.77 mm3.18 in |
| Design Units: | 53.09 mm2.09 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 85.000 mm3.3465 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 45.000 mm1.7717 in |
Series: 115 mm4.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 36 mm1.4173 in
Design Units: 33016
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
D - Cup Outer Diameter: 139.4
Series: 183.9 mm7.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56.5 mm2.2244 in
Design Units: 31320X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 196.1
Series: 393 mm15.47 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: 32960
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 2228.2
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285


X30209M/Y30209M PDF download