- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JM205149V/JM205110
JM205149V/JM205110 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JM205149V/JM205110 interchange LOYAL JM205149V/JM205110 | |
| JM205149V/JM205110 cross reference LOYAL JM205149V/JM205110 | |
| JM205149V/JM205110 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JM205149V/JM205110 |
| d: | 28.000 mm1.1024 in |
| D: | M205100 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 48.2 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 80.01 mm3.15 in |
| Series: | 61.98 mm2.44 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 85.10 mm3.39 in |
| Design Units: | 56.90 mm2.24 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 90.000 mm3.5433 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 50.000 mm1.9685 in |
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54.5 mm2.1457 in
Design Units: 30322
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 393.4
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1


JM205149V/JM205110 PDF download