- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32010XM/Y32010XM
X32010XM/Y32010XM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32010XM/Y32010XM interchange LOYAL X32010XM/Y32010XM | |
| X32010XM/Y32010XM cross reference LOYAL X32010XM/Y32010XM | |
| X32010XM/Y32010XM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32010XM/Y32010XM |
| d: | 20.000 mm0.7874 in |
| D: | 32010XM |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 1.020 mm0.04 in |
| r1(min): | 34 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 72.90 mm2.87 in |
| Series: | 57.91 mm2.28 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 77.00 mm3.05 in |
| Design Units: | 55.88 mm2.2 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 80 mm3.1496 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 50.000 mm1.9685 in |
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 336.04 mm13.23 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: M249700
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3.05 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4.060 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 1485.4
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 182 mm7.17 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 49.5 mm1.9488 in
Design Units: 30319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 203.6


X32010XM/Y32010XM PDF download