- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XLA33211/Y33211
XLA33211/Y33211 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XLA33211/Y33211 interchange Timken XLA33211/Y33211 | |
| XLA33211/Y33211 cross reference Timken XLA33211/Y33211 | |
| XLA33211/Y33211 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XLA33211/Y33211 |
| d: | 33.500 mm1.3189 in |
| D: | 33211 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 59.3 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 88.90 mm3.50 in |
| Series: | 67.06 mm2.64 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 97.00 mm3.82 in |
| Design Units: | 61.98 mm2.44 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 100.000 mm3.9370 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 50.000 mm1.9685 in |
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54.5 mm2.1457 in
Design Units: 30322
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 393.4
Series: 388.1 mm15.28 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32056X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1981.1
Series: 197 mm7.76 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51.5 mm2.0276 in
Design Units: 30320
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 282.4


XLA33211/Y33211 PDF download