- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XAE32010X/YKA32010X
XAE32010X/YKA32010X Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XAE32010X/YKA32010X interchange Timken XAE32010X/YKA32010X | |
| XAE32010X/YKA32010X cross reference Timken XAE32010X/YKA32010X | |
| XAE32010X/YKA32010X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XAE32010X/YKA32010X |
| d: | 26.000 mm1.0236 in |
| D: | 32010X |
| B: | 1.27 mm0.050 in |
| r(min): | 0.25 mm0.010 in |
| r1(min): | 34 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 73.91 mm2.91 in |
| Series: | 55.88 mm2.2 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 77.00 mm3.05 in |
| Design Units: | 55.12 mm2.17 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 82.000 mm3.2283 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 50.000 mm1.9685 in |
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5


XAE32010X/YKA32010X PDF download