- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XAE32010X/YKB/32010X
XAE32010X/YKB/32010X Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XAE32010X/YKB/32010X interchange LOYAL XAE32010X/YKB/32010X | |
| XAE32010X/YKB/32010X cross reference LOYAL XAE32010X/YKB/32010X | |
| XAE32010X/YKB/32010X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XAE32010X/YKB/32010X |
| d: | 21.500 mm0.8465 in |
| D: | 32010X |
| B: | 0.51 mm0.02 in |
| r(min): | 0.25 mm0.010 in |
| r1(min): | 34 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 75.95 mm2.99 in |
| Series: | 55.88 mm2.2 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 77.00 mm3.05 in |
| Design Units: | 55.12 mm2.17 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 82.000 mm3.2283 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 50.000 mm1.9685 in |
Series: 300 mm11.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51 mm2.0079 in
Design Units: 32948
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1020.3
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 285 mm11.22 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 57 mm2.2441 in
Design Units: 30234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 615.2
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3


XAE32010X/YKB/32010X PDF download