- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JLM506848E/JLM506811
JLM506848E/JLM506811 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JLM506848E/JLM506811 interchange LOYAL JLM506848E/JLM506811 | |
| JLM506848E/JLM506811 cross reference LOYAL JLM506848E/JLM506811 | |
| JLM506848E/JLM506811 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JLM506848E/JLM506811 |
| d: | 25.000 mm0.9843 in |
| D: | LM506800 |
| B: | 0.51 mm0.02 in |
| r(min): | 3.560 mm0.14 in |
| r1(min): | 45.6 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 82.04 mm3.23 in |
| Series: | 67.06 mm2.64 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 86.40 mm3.40 in |
| Design Units: | 60.96 mm2.4 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 90.000 mm3.5433 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 55.000 mm2.1654 in |
Series: 441.96 mm17.40 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32064XM
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4.06 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5.080 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2667.3
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5


JLM506848E/JLM506811 PDF download