- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JM207049A/JM207010A
JM207049A/JM207010A Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JM207049A/JM207010A interchange LOYAL JM207049A/JM207010A | |
| JM207049A/JM207010A cross reference LOYAL JM207049A/JM207010A | |
| JM207049A/JM207010A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JM207049A/JM207010A |
| d: | 30.000 mm1.1811 in |
| D: | M207000 |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 6.100 mm0.24 in |
| r1(min): | 56.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 87.12 mm3.43 in |
| Series: | 72.90 mm2.87 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 91.90 mm3.62 in |
| Design Units: | 61.98 mm2.44 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 95.000 mm3.7402 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 55.000 mm2.1654 in |
Series: 183.9 mm7.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56.5 mm2.2244 in
Design Units: 31320X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 196.1
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5


JM207049A/JM207010A PDF download