- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JP6049/JP6010
JP6049/JP6010 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JP6049/JP6010 interchange Timken JP6049/JP6010 | |
| JP6049/JP6010 cross reference Timken JP6049/JP6010 | |
| JP6049/JP6010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JP6049/JP6010 |
| d: | 21.000 mm0.8268 in |
| D: | JP6000 |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 39.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 90.93 mm3.58 in |
| Series: | 69.09 mm2.72 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 96.00 mm3.78 in |
| Design Units: | 66.04 mm2.6 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 100.000 mm3.9370 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 60.000 mm2.3622 in |
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6
Series: 441.96 mm17.40 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32064XM
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4.06 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5.080 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2667.3
Series: 364 mm14.33 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 72 mm2.8346 in
Design Units: 30244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1012.1


JP6049/JP6010 PDF download