- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XAA32213/YAA32213
XAA32213/YAA32213 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XAA32213/YAA32213 interchange Timken XAA32213/YAA32213 | |
| XAA32213/YAA32213 cross reference Timken XAA32213/YAA32213 | |
| XAA32213/YAA32213 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XAA32213/YAA32213 |
| d: | 32.750 mm1.2894 in |
| D: | 32213 |
| B: | 0.76 mm0.03 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 72.9 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 107.95 mm4.25 in |
| Series: | 81.03 mm3.19 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 115.06 mm4.53 in |
| Design Units: | 75.95 mm2.99 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 120.000 mm4.7244 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 65.000 mm2.5591 in |
Series: 180.1 mm7.09 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.5 mm2.815 in
Design Units: 32319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 261.5
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 393 mm15.47 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: 32960
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 2228.2


XAA32213/YAA32213 PDF download