- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JH913848/JH913811
JH913848/JH913811 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JH913848/JH913811 interchange Timken | FBJ JH913848/JH913811 | |
| JH913848/JH913811 cross reference Timken | FBJ JH913848/JH913811 | |
| JH913848/JH913811 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JH913848/JH913811 |
| d: | 41.275 mm1.6250 in |
| D: | H913800 |
| B: | 3.3 mm0.130 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 78.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 125.98 mm4.96 in |
| Series: | 91.95 mm3.62 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 146.10 mm5.79 in |
| Design Units: | 82.3 mm3.24 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 150 mm5.9055 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 70 mm2.7559 in |
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54.5 mm2.1457 in
Design Units: 30322
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 393.4


JH913848/JH913811 PDF download