- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30214/Y30214
X30214/Y30214 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30214/Y30214 interchange Timken X30214/Y30214 | |
| X30214/Y30214 cross reference Timken X30214/Y30214 | |
| X30214/Y30214 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30214/Y30214 |
| d: | 26.250 mm1.0335 in |
| D: | 30214 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 63.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 115.06 mm4.53 in |
| Series: | 80.01 mm3.15 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 118.62 mm4.67 in |
| Design Units: | 76.96 mm3.03 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 125 mm4.9213 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 70 mm2.7559 in |
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 441.96 mm17.40 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32064XM
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4.06 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5.080 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2667.3


X30214/Y30214 PDF download