- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32214M/Y32214M
X32214M/Y32214M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32214M/Y32214M interchange Timken X32214M/Y32214M | |
| X32214M/Y32214M cross reference Timken X32214M/Y32214M | |
| X32214M/Y32214M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32214M/Y32214M |
| d: | 33.250 mm1.3091 in |
| D: | 32214M |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 81.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 114.05 mm4.49 in |
| Series: | 82.04 mm3.23 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 119.89 mm4.72 in |
| Design Units: | 78.99 mm3.11 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 125 mm4.9213 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 70 mm2.7559 in |
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3


X32214M/Y32214M PDF download