- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XUA30216/YFA30216
XUA30216/YFA30216 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XUA30216/YFA30216 interchange Timken XUA30216/YFA30216 | |
| XUA30216/YFA30216 cross reference Timken XUA30216/YFA30216 | |
| XUA30216/YFA30216 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XUA30216/YFA30216 |
| d: | 28.250 mm1.1122 in |
| D: | 30216 |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 80.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 128.02 mm5.04 in |
| Series: | 86.11 mm3.39 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 133.35 mm5.25 in |
| Design Units: | 82.04 mm3.23 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 141.000 mm5.5512 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 70 mm2.7559 in |
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105


XUA30216/YFA30216 PDF download