- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30315M/Y30315M
X30315M/Y30315M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30315M/Y30315M interchange Timken X30315M/Y30315M | |
| X30315M/Y30315M cross reference Timken X30315M/Y30315M | |
| X30315M/Y30315M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30315M/Y30315M |
| d: | 40.000 mm1.5748 in |
| D: | 30315M |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 125.3 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 145.03 mm5.71 in |
| Series: | 93.98 mm3.7 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 150.10 mm5.91 in |
| Design Units: | 89.92 mm3.54 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 160.000 mm6.2992 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 75.000 mm2.9528 in |
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9
Series: 423 mm16.65 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32060X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2353.5
Series: 183.9 mm7.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56.5 mm2.2244 in
Design Units: 31320X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 196.1
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8


X30315M/Y30315M PDF download