- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JM716648/JM716615
JM716648/JM716615 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JM716648/JM716615 interchange LOYAL JM716648/JM716615 | |
| JM716648/JM716615 cross reference LOYAL JM716648/JM716615 | |
| JM716648/JM716615 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JM716648/JM716615 |
| d: | 33.000 mm1.2992 in |
| D: | M716600 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 6.100 mm0.24 in |
| r1(min): | 117.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 119.89 mm4.72 in |
| Series: | 103.89 mm4.09 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 128.02 mm5.04 in |
| Design Units: | 91.95 mm3.62 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 135.000 mm5.3150 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 85 mm3.3465 in |
Series: 388.1 mm15.28 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32056X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1981.1
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3


JM716648/JM716615 PDF download