- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JM716647/JM716615
JM716647/JM716615 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JM716647/JM716615 interchange LOYAL JM716647/JM716615 | |
| JM716647/JM716615 cross reference LOYAL JM716647/JM716615 | |
| JM716647/JM716615 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JM716647/JM716615 |
| d: | 33.000 mm1.2992 in |
| D: | M716600 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 117.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 119.89 mm4.72 in |
| Series: | 0 mm0 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 128.02 mm5.04 in |
| Design Units: | 0 mm0 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 135.000 mm5.3150 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 86.000 mm3.3858 in |
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2


JM716647/JM716615 PDF download