- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JT10049/JT10010
JT10049/JT10010 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JT10049/JT10010 interchange LOYAL JT10049/JT10010 | |
| JT10049/JT10010 cross reference LOYAL JT10049/JT10010 | |
| JT10049/JT10010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JT10049/JT10010 |
| d: | 42.000 mm1.6535 in |
| D: | JT10000 |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 5.080 mm0.2 in |
| r1(min): | 192.6 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 143.00 mm5.63 in |
| Series: | 121.92 mm4.8 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 154.43 mm6.08 in |
| Design Units: | 111 mm4.37 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 160.000 mm6.2992 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 100 mm3.937 in |
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.75 mm2.8248 in
Design Units: 32228
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 492.8
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6


JT10049/JT10010 PDF download