- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33020/Y33020
X33020/Y33020 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33020/Y33020 interchange Timken X33020/Y33020 | |
| X33020/Y33020 cross reference Timken X33020/Y33020 | |
| X33020/Y33020 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33020/Y33020 |
| d: | 39.000 mm1.5354 in |
| D: | 33020 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 206.3 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 138.94 mm5.47 in |
| Series: | 111 mm4.37 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 145.03 mm5.71 in |
| Design Units: | 106.93 mm4.21 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 150 mm5.9055 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 100 mm3.937 in |
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8


X33020/Y33020 PDF download