- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JL724348/JL724314
JL724348/JL724314 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JL724348/JL724314 interchange FBJ | Timken | NSK | Neutral | NTN JL724348/JL724314 | |
| JL724348/JL724314 cross reference FBJ | Timken | NSK | Neutral | NTN JL724348/JL724314 | |
| JL724348/JL724314 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JL724348/JL724314 |
| d: | 25.400 mm1.0000 in |
| D: | L724300 |
| B: | 3.3 mm0.130 in |
| r(min): | 3.300 mm0.13 in |
| r1(min): | 170 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 155.96 mm6.14 in |
| Series: | 132.08 mm5.2 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 163.10 mm6.46 in |
| Design Units: | 127 mm5 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 170 mm6.6929 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 120 mm4.7244 in |
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 115 mm4.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 36 mm1.4173 in
Design Units: 33016
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
D - Cup Outer Diameter: 139.4
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6


JL724348/JL724314 PDF download