- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JP13043P/JP13010
JP13043P/JP13010 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JP13043P/JP13010 interchange LOYAL JP13043P/JP13010 | |
| JP13043P/JP13010 cross reference LOYAL JP13043P/JP13010 | |
| JP13043P/JP13010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JP13043P/JP13010 |
| d: | 41.000 mm1.6142 in |
| D: | JP13000 |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 211.8 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 171.96 mm6.77 in |
| Series: | 137.92 mm5.43 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 179.10 mm7.06 in |
| Design Units: | 0 mm0 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 185.000 mm7.2835 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 125.000 mm4.9213 in |
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4


JP13043P/JP13010 PDF download