- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- KJP14049/KJP14010
KJP14049/KJP14010 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| KJP14049/KJP14010 interchange LOYAL KJP14049/KJP14010 | |
| KJP14049/KJP14010 cross reference LOYAL KJP14049/KJP14010 | |
| KJP14049/KJP14010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KJP14049/KJP14010 |
| d: | 29.000 mm1.1417 in |
| D: | JP14000 |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 237.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 182.12 mm7.17 in |
| Series: | 152.91 mm6.02 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 189.99 mm7.48 in |
| Design Units: | 149.10 mm5.87 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 195.000 mm7.6772 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 140 mm5.5118 in |
Series: 300 mm11.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51 mm2.0079 in
Design Units: 32948
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1020.3
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6


KJP14049/KJP14010 PDF download