- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32230M/Y32230M
X32230M/Y32230M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32230M/Y32230M interchange LOYAL X32230M/Y32230M | |
| X32230M/Y32230M cross reference LOYAL X32230M/Y32230M | |
| X32230M/Y32230M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32230M/Y32230M |
| d: | 77 mm3.0315 in |
| D: | 32230M |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 4.060 mm0.16 in |
| r1(min): | 579.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 244.09 mm9.61 in |
| Series: | 182.88 mm7.2 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 255.00 mm10.04 in |
| Design Units: | 169.93 mm6.69 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 270.000 mm10.6299 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 150 mm5.9055 in |
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1


X32230M/Y32230M PDF download