- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- J450590/J451161
J450590/J451161 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| J450590/J451161 interchange LOYAL J450590/J451161 | |
| J450590/J451161 cross reference LOYAL J450590/J451161 | |
| J450590/J451161 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | J450590/J451161 |
| d: | 80.000 mm3.1496 in |
| D: | 450000 |
| B: | 5.08 mm0.2 in |
| r(min): | 5.080 mm0.2 in |
| r1(min): | 747.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 267.97 mm10.55 in |
| Series: | 179.07 mm7.05 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 275.10 mm10.87 in |
| Design Units: | 175.01 mm6.89 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 295.000 mm11.6142 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 150 mm5.9055 in |
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6
Series: 115 mm4.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 36 mm1.4173 in
Design Units: 33016
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
D - Cup Outer Diameter: 139.4
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5


J450590/J451161 PDF download