- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JP16043P/JP16010
JP16043P/JP16010 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JP16043P/JP16010 interchange LOYAL JP16043P/JP16010 | |
| JP16043P/JP16010 cross reference LOYAL JP16043P/JP16010 | |
| JP16043P/JP16010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JP16043P/JP16010 |
| d: | 45 mm1.7717 in |
| D: | JP16000 |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 318.2 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 205.99 mm8.11 in |
| Series: | 168.91 mm6.65 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 213.10 mm8.39 in |
| Design Units: | 164.08 mm6.46 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 220.000 mm8.6614 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 155.000 mm6.1024 in |
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5


JP16043P/JP16010 PDF download