- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32032XM/Y32032XM
X32032XM/Y32032XM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32032XM/Y32032XM interchange Timken X32032XM/Y32032XM | |
| X32032XM/Y32032XM cross reference Timken X32032XM/Y32032XM | |
| X32032XM/Y32032XM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32032XM/Y32032XM |
| d: | 51 mm2.0079 in |
| D: | 32032XM |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 521.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 220.98 mm8.70 in |
| Series: | 181.1 mm7.13 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 235.97 mm9.29 in |
| Design Units: | 173.99 mm6.85 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 240 mm9.4488 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 160 mm6.2992 in |
Series: 423 mm16.65 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32060X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2353.5
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5


X32032XM/Y32032XM PDF download