- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JM736149AA/JM736110RR
JM736149AA/JM736110RR Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JM736149AA/JM736110RR interchange LOYAL JM736149AA/JM736110RR | |
| JM736149AA/JM736110RR cross reference LOYAL JM736149AA/JM736110RR | |
| JM736149AA/JM736110RR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JM736149AA/JM736110RR |
| d: | 47.000 mm1.8504 in |
| D: | M736100 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 7.620 mm0.300 in |
| r1(min): | 589.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 231.90 mm9.13 in |
| Series: | 207.01 mm8.15 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 243.08 mm9.57 in |
| Design Units: | 189.99 mm7.48 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 250 mm9.8425 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 180 mm7.0866 in |
Series: 197 mm7.76 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51.5 mm2.0276 in
Design Units: 30320
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 282.4
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5


JM736149AA/JM736110RR PDF download