- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32044XM/Y32044XM
X32044XM/Y32044XM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32044XM/Y32044XM interchange LOYAL X32044XM/Y32044XM | |
| X32044XM/Y32044XM cross reference LOYAL X32044XM/Y32044XM | |
| X32044XM/Y32044XM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32044XM/Y32044XM |
| d: | 76 mm2.9921 in |
| D: | 32044XM |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 4.060 mm0.16 in |
| r1(min): | 1207.8 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 311.91 mm12.28 in |
| Series: | 247.90 mm9.76 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 326.14 mm12.84 in |
| Design Units: | 241.05 mm9.49 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 340 mm13.3858 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 220 mm8.6614 in |
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 364 mm14.33 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 72 mm2.8346 in
Design Units: 30244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1012.1


X32044XM/Y32044XM PDF download