- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JP24049/JP24010
JP24049/JP24010 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JP24049/JP24010 interchange Timken JP24049/JP24010 | |
| JP24049/JP24010 cross reference Timken JP24049/JP24010 | |
| JP24049/JP24010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JP24049/JP24010 |
| d: | 42.000 mm1.6535 in |
| D: | JP24000 |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 804 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 304.04 mm11.97 in |
| Series: | 257.05 mm10.12 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 310.90 mm12.24 in |
| Design Units: | 251.97 mm9.92 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 320 mm12.5984 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 240 mm9.4488 in |
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2


JP24049/JP24010 PDF download