- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32048XRA/Y32048XRSA
X32048XRA/Y32048XRSA Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32048XRA/Y32048XRSA interchange LOYAL X32048XRA/Y32048XRSA | |
| X32048XRA/Y32048XRSA cross reference LOYAL X32048XRA/Y32048XRSA | |
| X32048XRA/Y32048XRSA Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32048XRA/Y32048XRSA |
| d: | 76 mm2.9921 in |
| D: | M249700 |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 4.060 mm0.16 in |
| r1(min): | 1485.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 336.04 mm13.23 in |
| Series: | 265.94 mm10.47 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 343.41 mm13.52 in |
| Design Units: | 261.11 mm10.28 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 360 mm14.1732 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 241.000 mm9.4882 in |
Series: 393 mm15.47 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: 32960
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 2228.2
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5


X32048XRA/Y32048XRSA PDF download