- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32968M/Y32968M
X32968M/Y32968M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32968M/Y32968M interchange LOYAL X32968M/Y32968M | |
| X32968M/Y32968M cross reference LOYAL X32968M/Y32968M | |
| X32968M/Y32968M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32968M/Y32968M |
| d: | 76 mm2.9921 in |
| D: | 32968M |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 4.060 mm0.16 in |
| r1(min): | 2703.6 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 432.05 mm17.01 in |
| Series: | 363.98 mm14.33 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 449.30 mm17.69 in |
| Design Units: | 358.90 mm14.13 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 460 mm18.1102 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 340.000 mm13.3858 in |
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 336.04 mm13.23 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: M249700
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3.05 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4.060 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 1485.4
Series: 182 mm7.17 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 49.5 mm1.9488 in
Design Units: 30319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 203.6


X32968M/Y32968M PDF download