- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30236M/Y30236M
X30236M/Y30236M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30236M/Y30236M interchange LOYAL X30236M/Y30236M | |
| X30236M/Y30236M cross reference LOYAL X30236M/Y30236M | |
| X30236M/Y30236M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30236M/Y30236M |
| d: | 57 mm2.2441 in |
| D: | 30236 |
| B: | 4 mm0.16 in |
| r(min): | 5 mm0.2 in |
| r1(min): | 676.6 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 294 mm11.57 in |
| Series: | 209 mm8.23 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 297 mm11.71 in |
| Design Units: | 200 mm7.87 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 320 mm12.5984 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 180 mm7.0866 in |
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1


X30236M/Y30236M PDF download