- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30238/Y30238
X30238/Y30238 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30238/Y30238 interchange LOYAL X30238/Y30238 | |
| X30238/Y30238 cross reference LOYAL X30238/Y30238 | |
| X30238/Y30238 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30238/Y30238 |
| d: | 60 mm2.3622 in |
| D: | 30238 |
| B: | 4 mm0.16 in |
| r(min): | 5 mm0.2 in |
| r1(min): | 940.6 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 310 mm12.2 in |
| Series: | 222 mm8.7 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 318.5 mm12.54 in |
| Design Units: | 214.9 mm8.43 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 340 mm13.3858 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 190 mm7.4803 in |
Series: 388.1 mm15.28 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32056X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1981.1
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1
Series: 801.12 mm31.54 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 108.000 mm4.2520 in
Design Units: L580900
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 7.620 mm0.300 in
D - Cup Outer Diameter: 9816.1
Series: 441.96 mm17.40 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32064XM
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4.06 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5.080 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2667.3


X30238/Y30238 PDF download