- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X31316M/Y31316M
X31316M/Y31316M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X31316M/Y31316M interchange LOYAL X31316M/Y31316M | |
| X31316M/Y31316M cross reference LOYAL X31316M/Y31316M | |
| X31316M/Y31316M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X31316M/Y31316M |
| d: | 42.5 mm1.6732 in |
| D: | 31316 |
| B: | 2.5 mm0.1 in |
| r(min): | 3 mm0.12 in |
| r1(min): | 105 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 146 mm5.75 in |
| Series: | 114 mm4.49 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 159.5 mm6.28 in |
| Design Units: | 97 mm3.82 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 170 mm6.6929 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 80 mm3.1496 in |
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1
Series: 182 mm7.17 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 49.5 mm1.9488 in
Design Units: 30319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 203.6
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1


X31316M/Y31316M PDF download